FLASKA, glas, enligt uppgift från Loos / Los i Hälsingland, 1700-tal.

530229. FLASKA, glas, enligt uppgift från Loos / Los i Hälsingland, 1700-tal.

Ballongformad med tydliga sliror och blåsor i glasmassan. Iriserande skimmer efter vattenavlagringar, sannolikt sjöfynd. Höjd 28 cm.

Bruksslitage, kalkavlagringar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 336