530157. KNIV, "Svenska permissionsbajonetten", FMM Mora. Tidigt 1900-tal.
Skaft med sidor av horn, krönt med ett lejon. Knivblad av stål märkt FM Mattsson, Mora, längd 17 cm. Slida i läder och stål. Totallängd 30,5 cm.
Slitage. Anslupet. Repor. Märken.