KNIV, "Svenska permissionsbajonetten", FMM Mora. Tidigt 1900-tal.

530157. KNIV, "Svenska permissionsbajonetten", FMM Mora. Tidigt 1900-tal.

Skaft med sidor av horn, krönt med ett lejon. Knivblad av stål märkt FM Mattsson, Mora, längd 17 cm. Slida i läder och stål. Totallängd 30,5 cm.

Slitage. Anslupet. Repor. Märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 934