TALLRIKAR, 2 st, porslin, kejsarporslin, Paul I (1766-1801) och Katarina II (1763-1796), Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg, Ryssland, 1700-talets senare hälft.

529529. TALLRIKAR, 2 st, porslin, kejsarporslin, Paul I (1766-1801) och Katarina II (1763-1796), Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg, Ryssland, 1700-talets senare hälft.

Handmålad dekor i form av blomster i emaljfärger. Märkt med kejserliga monogram på undersidan. Diameter 25 - 25,5 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, något slitage på dekoren, en tallrik med missfärgning på ett parti på brättet. Porer i porslinet från tillverkningen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 189