CHIFFONJE, valnöt, nyrenässans, Johan August Lindell, 1800-tal.

529017. CHIFFONJE, valnöt, nyrenässans, Johan August Lindell, 1800-tal.

Höjd ca 149 cm, bredd ca 86 cm, djup ca 50 cm.
Valnöt, valnötsrot.

Snickarmästare Johan August Lindell etablerade år 1860 ett mindre möbelsnickeri i kv Rosen i Norrköping. År 1887 tillbyggdes ett större fabrikshus. Firmans grundare avled år 1894 men företaget drevs vidare (under perioden 1900-1912 som aktiebolag) sedemera under namnet A F Lindells Möbelfabrik.
Vid fabriken tillverkades finare möbler, inredningar för apotek och banker samt panelarbeten, bl a panelerna i Norrköpings rådhus.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Valnöt, valnötsrot.

Bruksslitage.

Antal besök: 1 605