TAKLAMPA, pluttaglas, Art Deco, Rosdala glasbruk, 1920/30-tal.

528628. TAKLAMPA, pluttaglas, Art Deco, Rosdala glasbruk, 1920/30-tal.

Plafond i rosa- och bärnstensfärgad glasmassa med vitt underfång, upphängning med tvinnade snoddar i siden och takkåpa i koppar. Diameter 47 cm.

Bruksslitage, snoddar med slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 109