527539. BAJONETT, Weyersberg Kirschbaum & Co Solinge, Argentina, 1800-talets slut.
Bajonett/knivbajonett med mässingshandtag och svärtad stålbalja.
Längd 53,5 cm.
Märkt Weyersberg Kirschbaum & Co Solingen.
Balja märkt B8834.
Bruksskick.
Stämpel delvis raderad.