FOTOGRAFIER, 8 st. Delvis militära bilder, signatur "Pewe", 1900-talets andra hälft.

527484. FOTOGRAFIER, 8 st. Delvis militära bilder, signatur "Pewe", 1900-talets andra hälft.

Från fotografitävling. Signatur "Pewe"
Uppklistrade på kartong.
40 x 30 cm

"Inryckning I 17", Klass F och E
Befälets vakande skugga faller över kaserngården då han kontrollerar ködisciplinen

"Inryckning I 17", Klass: F och E
Beskrivande text på baksida:
Den långa vägen över kaserngården med säcken från persedelförrådet

Beskrivande text på baksida:
En stunds stilla eftertanke efter den första dagen i lumpen

Beskrivande text på baksida:
Namnbrickan skall med i alla lägen, även under läkarbesöket

Beskrivande text på baksida:
Rättning i ledet! Nybakade soldater lär sig stå på led

"Koncentration och balans", Klass: E
Beskrivande text på baksida:
Patrik Sörling, dansare på stora teatern i Göteborg

Vårsolen, Klass: E
Vårsolen värmer staden, det måste man ta tillvara, oavsett om man har en balkong eller ej

Stig Trenters romanhjälte Harry Friberg befinner sig i Göteborg, Klass: E
Beskrivande text på baksida:
"Jag stod uppe vid skansen kronan och väntade i stormen".

Smärre slitage, några repor samt tejprester. En med rinnning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Uppklistrade på kartong.
40 x 30 cm

Beskrivande text på baksida:

Beskrivande text på baksida:

Beskrivande text på baksida:

Beskrivande text på baksida:

Beskrivande text på baksida:

Vårsolen, Klass: E

Beskrivande text på baksida:

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 833