526824. ROCK / KIMONO, broderat silke så kallad "Dragon Robe", Kina, 1800-tal.
Rikt broderat mönster i form av drakar som jagar den flammande pärlan i polykroma silkestrådar på blått silkestyg.
Bredd från ärmslut till ärmslut 95 cm, längd 135 cm.
Klara färger, smärre bruk- och åldersrelaterat slitage.