PLÅNBOK och PÅSE, broderat siden, 1797.

525487. PLÅNBOK och PÅSE, broderat siden, 1797.

Rosa satin, dekorerat med polykromt broderi i schattér-, stjälk- samt tambursöm. På insidan initialerna U. M. C. samt årtalet 1797.
Fodrad med vit taft.

Höjd, utfälld, 24 cm.
Längd 19,5

Påsen, även denna i rosa satin, med en knypplad spets. Troligen 1800-tal. Höjd 9 cm.

Bruks- och åldersslitage. Blekt, skörat, fläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Fodrad med vit taft.

Höjd, utfälld, 24 cm.
Längd 19,5

Antal besök: 896