Rosa satin, dekorerat med polykromt broderi i schattér-, stjälk- samt tambursöm. På insidan initialerna U. M. C. samt årtalet 1797.
Fodrad med vit taft.
Höjd, utfälld, 24 cm.
Längd 19,5
Påsen, även denna i rosa satin, med en knypplad spets. Troligen 1800-tal. Höjd 9 cm.
Bruks- och åldersslitage. Blekt, skörat, fläckar.
Fodrad med vit taft.
Höjd, utfälld, 24 cm.
Längd 19,5