524558. SABEL, Sverige, för flottan, 18/1900-tal.
Stämplad med flottans kassationsstämpel på bygeln samt flertal otydliga stämplar på klinga samt bygel, möjligen 2LP CO(?) samt större emblem på klinga.
Totallängd ca 80 cm, klingans längd 65 cm.