SABEL, Sverige, för flottan, 18/1900-tal.

524558. SABEL, Sverige, för flottan, 18/1900-tal.

Stämplad med flottans kassationsstämpel på bygeln samt flertal otydliga stämplar på klinga samt bygel, möjligen 2LP CO(?) samt större emblem på klinga.
Totallängd ca 80 cm, klingans längd 65 cm.

Slitage, anlupen, klinga med nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 018