SERVISDELAR, 27 st, porslin, "Wexiö", Gustafsberg.

524178. SERVISDELAR, 27 st, porslin, "Wexiö", Gustafsberg.

Gröntonade:
2 tallrikar 26,5 cm.
2 tallrikar 23,5 cm.
2 uppläggsfat längd 23 cm.
Såskopp 25 cm.
Blåtonade:
6 tallrikar diameter 24 cm.
4 djupa tallrikar 24 cm.
2 assietter 21 cm.
5 uppläggsfat längd 31,5 cm.
2 uppläggsskålar 22 cm.
Terrin höjd 26 cm.
Proveniens dödsboet efter Gunnel Glingsten Lammhult.

Mindre nagg, ett par sprickor, krackelyr förekommer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gröntonade:
2 tallrikar 26,5 cm.
2 tallrikar 23,5 cm.
2 uppläggsfat längd 23 cm.
Såskopp 25 cm.
Blåtonade:
6 tallrikar diameter 24 cm.
4 djupa tallrikar 24 cm.
2 assietter 21 cm.
5 uppläggsfat längd 31,5 cm.
2 uppläggsskålar 22 cm.
Terrin höjd 26 cm.

Antal besök: 625