KAFFESERVIS, ca 40 delar, porslin, Musselmalet, Royal Copenhagen, Danmark.
523725. KAFFESERVIS, ca 40 delar, porslin, Musselmalet, Royal Copenhagen, Danmark.
8 större kaffekoppar med 7 fat (kopp diameter ca 8 cm, fat diameter ca 14,5 cm).
11 mindre kaffekoppar med 12+3 st fat (kopp diameter 7 cm, fat diameter ca 12,5-13 cm).
2 moccakoppar, fat saknas.
3 mindre fat, diameter ca 7 cm.
Sockerskål, helblod, höjd 6,5 cm.
Gräddkanna, helblond, höjd 8,5 cm.
Vas, helblond, höjd ca 10 cm.
Cigarettskål, helblond, höjd ca 7 cm.
Sockerskål, lock saknas.
10 assietter, diameter 15,5 cm.
Skål, längd ca 37,5 cm.
Enstaka delar 2:a sortering bland annat 5 st assietter. Enstaka mindre nagg. Bruksslitage. Något öra med sprickor. Sockerskålens lock saknas.
2 moccakoppar, fat saknas.
Vas, helblond, höjd ca 10 cm.
Sockerskål, lock saknas.
Skål, längd ca 37,5 cm.