522566. FIGURINER, 6 st, porslin, rokokostil.
Parian märkt "Für Recht und Freiheit" höjd 20 cm.
Par spelande på instrument 17,5 cm.
2 parianer kvinna och man ca 27 cm.
2 figuriner flicka och pojke Italien 31 och 32 cm.
Proveniens dödsboet efter Gunnel Glingsten Lammhult.
Skador pojkes fingrar, pariankvinnas hand, gevär samt litet nagg undertill på spelande par.