Fot i metall. Oljehus i glas. Delvis frostad glaskupa. Höjd ca 48 cm. Fot i gulmetall, vit glaskupa, höjd ca 40 cm.
Bruksslitage. Lampa med mässingsfot, lagning samt sprucket oljehus i glas.