Fanerat med ek. Tre sektioner. Två skåpsdelar, en med skjutbart dörrpar med bakomliggandeh hyllplan samt en med fyra lådor. två överdelar med hyllplan samt glasat skjutbart dörrpar med bakomliggande hyllplan. Mittdel med skrivplan och två lådor i sarg samt lösa hyllplan. Längd 239. Bredd 46. Höjd 173 cm.
Slitage. Repor och märken. Fläckar.