519773. BYRÅ, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Rak form med välvd front, fanerat i valnöt samt valnötsrot. Tre lådor med rikt dekorerade beslag i mässing/gulmetall.
Längd 92 cm.
Bredd 52 cm.
Höjd 79 cm.
Slitage. Fläckar, lackskador, fanerskador.
Kompletterad samt renoverad.
3 sorters olika beslag.
Längd 92 cm.
Bredd 52 cm.
Höjd 79 cm.
Kompletterad samt renoverad.
3 sorters olika beslag.