CHRISTOFFER BAUMAN (1758-1792). Pokal, silver, Hudiksvall. 1792. Vikt 342 gram.

519080. CHRISTOFFER BAUMAN (1758-1792). Pokal, silver, Hudiksvall. 1792. Vikt 342 gram.

Konisk form, klockad förgylld fot med snedställd godronnering. Svisselerad floral dekor. Invändigt förgylld. "graverade initialer "BPS och KJD". Höjd 18 cm, diameter 14,2 cm.

Bruksslitage, smärre buckla.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage, smärre buckla.

Antal besök: 780