519080. CHRISTOFFER BAUMAN (1758-1792). Pokal, silver, Hudiksvall. 1792. Vikt 342 gram.
Konisk form, klockad förgylld fot med snedställd godronnering. Svisselerad floral dekor. Invändigt förgylld. "graverade initialer "BPS och KJD". Höjd 18 cm, diameter 14,2 cm.
Bruksslitage, smärre buckla.