518929. TAKLAMPA, plåt, "Hinken", Per Sundstedt, Kostalampan, 1970-tal.
Vitlackerad plåt med silverfärgade ränder och kromad upphängning. Diameter 43 cm, höjd 40 cm, exklusive kabel.
Bruksslitage, smärre buckla på en sida. Tryckknapp för uplight saknas på ovansida.