518916. SERVISDELAR, 10 delar, benporslin, "Spisa Ribb", Stig Lindberg, Gustavsberg.
8 djupa tallrikar, 1 fat och 1 kanna. Tallrikarnas diameter ca 19. Kannans höjd ca 19 cm
Spisa Ribb designades av Stig Lindberg för Hemutställningen ”H55″ i Helsingborg 1955.
Bruksslitage. Fat med nagg och spricka.