SERVISDELAR, 10 delar, benporslin, "Spisa Ribb", Stig Lindberg, Gustavsberg.

518916. SERVISDELAR, 10 delar, benporslin, "Spisa Ribb", Stig Lindberg, Gustavsberg.

8 djupa tallrikar, 1 fat och 1 kanna. Tallrikarnas diameter ca 19. Kannans höjd ca 19 cm

Spisa Ribb designades av Stig Lindberg för Hemutställningen ”H55″ i Helsingborg 1955.

Bruksslitage. Fat med nagg och spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 456