VÄGGPENDYL, sengustaviansk stil, 1900-tal.

518622. VÄGGPENDYL, sengustaviansk stil, 1900-tal.

Uret flankerat av sfinxer, krön samt sfinxer löstagbara.
Urverk från Y. Westerstrands Urfabrik, Töreboda.
Höjd ca 52 cm.
Bredd 38 cm.

Slitage, flertal förgyllningsskador, bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 52 cm.
Bredd 38 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 604