I pdf-dokument nedan finns fullständig katalogisering.
MEDALJER/UTMÄRKELSER
Utrop innehåller bland annat:
- FRIHETSKORS, 4:e klass med svärd, 1941, röd/vitt band. B:38mm. + Urkund
- FRIHETSMEDALJ, 1:a klass, ”Urheudesta - För tapperhet, Suomen Kansalta 1941”, blå/vitt band. D:28mm. + Urkund.
- FRIHETSMEDALJ, 1:a klass, stämplad silver 1943, ”Urheudesta - För tapperhet, Suomen Kansalta 1941”, blå/vitt band. D: 28mm. + Urkund
- FÖRTJÄNSTMEDALJ, ”För skyddskårsarbete – Suojeluskuntatyosta”, svart/vitt/grönt band. D:30mm.
- FLOTTANS MINNESKORS, emalj, Finland, 1939-1944, blå/vitt band. B:40mm. + Urkund
- HUVUDSTABENS MINNESKORS, Finland, 1939-1945, röd/vitt band. B:39mm. + Urkund
samt:
Lotta-Svärd: • Bland annat: MEDLEMSMÄRKE Lotta-Svärd, silver med emalj, stämplad 1922 Finland, numrerad 2883. B:27mm. STJÄRNA vit emalj, silver. D:22mm. MÄRKE, textil, Food supply course qualification. ARMBAND, 2 st, textil + diverse dokument, handböcker etc.
Skyddskåren: • Bland annat: ARMMÄRKEN 3 st, textil, bland annat distrikt Helsingfors. PLAKETTER 5 st delvis med gravyrer (ett Diplom från Soldatgossarna) samt INTRESSEMÄRKE D:36mm + diverse.
Mannerheim-iana: • Tackkort från 80-årsdag. Inträdeskort till Mannerheims begravning samt psalmhäfte. Fotografi på Mannerheim (stämplat a tergo ”Eftertryck förbjudes.Atelier Rembrandt”) + diverse.
Slitage. Skador. Ej fullkomligt genomgånget vad gäller kondition.
MEDALJER/UTMÄRKELSER
Utrop innehåller bland annat:
samt: