JOHNNY MILLAR. Motiv från Kolmården, olja på duk, kopia efter A Wahlberg, signerad J Millar.
518198. JOHNNY MILLAR. Motiv från Kolmården, olja på duk, kopia efter A Wahlberg, signerad J Millar.
Mått 40 x 60 cm.
Motiv från Kolmården.
Text på baksidan,
(Originalet målat av Alfred Wahlberg, (avbildat i träsnitt i planchverket "Nordiska Målares taflor, Sthlm 1877).
Denna kopia målad av artisten J Millar som vistades i Gefle periodvis under slutet av 1800-talet och början av 1900-talet och som genom uppgift genomgått konstakademien).
Inköpt i Gefle Aug 1945.
Mått 40 x 60 cm.
Motiv från Kolmården.
Text på baksidan,
Inköpt i Gefle Aug 1945.