GOLVUR, trä, 18/1900-tal.

518057. GOLVUR, trä, 18/1900-tal.

Urtavla märkt Gustaf Holmberg, MAL Mora.

Med text på insida lock: Detta klockfodral från början av 18 hundratalet, omålad anno 1950. Krig o örlog på jorden här gamla minnen frid, må alltid klockan gå till tidernas morgon ock släckled höra dina slag i toner från jaklars tid - Karl Gurt Dekorationsmålare Stockholm.

Höjd ca 210 cm.
Längd 48 cm.
Bredd 20 cm.

Slitage, senare bemålad, timvisare hänger, urtavla med emaljskador.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 210 cm.
Längd 48 cm.
Bredd 20 cm.

Nycklar saknas.

Antal besök: 549