DOSA, sterling silver och emalj, Bruder Frank, Wien, Österrike samt engelska importstämplar, 1920-tal.
51684. DOSA, sterling silver och emalj, Bruder Frank, Wien, Österrike samt engelska importstämplar, 1920-tal.
Dosa i sterling silver samt grön emalj. Dekor på locket i skuret ben i form av dansande kvinnor. Förgylld insida.
Stämplad: BF Sterling, importstämplar London samt Dunhill London Foreign.
Längd 8, bredd 5,5, höjd ca 1,5 cm.
Smärre slitage, mindre bucklor i botten, benarbetet med missfärgningar, gåvogravyr på lockets insida.