516193. TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-tal.
Runda, ljust bemålade, bronserade detaljer, fast stoppad sits, kannelerade ben
Diameter 46, höjd 50 cm.
Enstaka grunda sprickor, färgbortfall och repor, visst träbortfall, möbeltassar i plast monterade.