515852. CHIFFONJE, 1800-talets mitt.
Fanerad med lövträ. Beslag av mässing. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning och lådor. En låda över och tre lådor under skrivklaff. Längd 117. Bredd 49. Höjd 129 cm.
Slitage. Repor och märken. Kärvande lådor. Torrsprickor.