515462. DALAHÄST och LEKSAKSHÄSTAR, 3 st, trä, allmoge, 1800- respektive tidigt 1900-tal.
Snidat och bemålat trä.
Längd 9 - 13,5, cm, höjd 11 - 15,5 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, färgbortfall. Större häst med skadat huvud, mindre hästar med spricka och lagning vid benet.