LYKTA med VÄGGFÄSTE, glas, metall och smide, jugend, 1900-talets början.

515429. LYKTA med VÄGGFÄSTE, glas, metall och smide, jugend, 1900-talets början.

Glas i lila, grönt, blått och gult infattade med genombrutna ramar i svärtad metall. Väggfäste i smide.
Lykta, höjd 41 cm exkl. hänge. Väggfäste, längd 31 cm.

Bruksslitage, patina färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 584