514603. BOKHYLLA, mahogny, Funkis, 1930/40-tal.
Fanerad i mahogny, inredning och lister i björk, skåpsdörr med bakomliggande hyllplan i mitten, flankerade av hyllplan, längd 180, bredd 33, höjd 78 cm.