APOTEKSBURKAR, 5 st, porslin, keramik och trä, 18/1900-tal.
514595. APOTEKSBURKAR, 5 st, porslin, keramik och trä, 18/1900-tal.
1 st vit apoteksburk i fajans med lock, empire, 1800-talets första hälft. 1 st i apoteksburk i trä, 1800-tal. 2 st apoteksburkar samt en apotekskanna i keramik och porslin, modern tillverkning efter äldre förlagor.
Höjd 18,5 - 28,3.
Bruksslitage, vit apoteksburk i fajans med hårsprickor, apotekskanna med krackelyr.
Höjd 18,5 - 28,3.