514563. CARL ABRAHAM ROTHSTEN. Olja på duk, "Länna gård", Visby Gotland, signerad 1863.
Ca 38 x 53 cm.
Carl Abraham Rothstén, född 9 juni 1826, död 21 mars 1877 i Stockholm, var en svensk landskapsmålare och tecknare. Rothstén var i många år hantverksmålare innan han övergick till konstnärsbanan och utbildade sig på konstakademien.
Ca 38 x 53 cm.