Signerad F M Ronneby Sweden. Etikettmärkta.
Skulpturrer i kristallglas med dekor i amestistfärgat glas.
Fågel och fisk, Höjd 11- 13 cm.
Färe-Marcolin startades av bröderna Josef och Benito Marcolin. Glashytta i Ronneby tillverkade konstglas under åren 1961–1991.
Bruksskick.
Bruksskick.