SKULPTURER, 2 st, glas, Färe-Marcolin, Ronneby.

514402. SKULPTURER, 2 st, glas, Färe-Marcolin, Ronneby.

Signerad F M Ronneby Sweden. Etikettmärkta.
Skulpturrer i kristallglas med dekor i amestistfärgat glas.
Fågel och fisk, Höjd 11- 13 cm.

Färe-Marcolin startades av bröderna Josef och Benito Marcolin. Glashytta i Ronneby tillverkade konstglas under åren 1961–1991.

Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksskick.

Antal besök: 3 158