Potta, Old Foley, James Kent, "Chinese Rose", höjd 12, diameter 22 cm.
Ytterfoder, Bonn, höjd 20, diameter 24 cm.
Terrin, Booths, Jacobean, England, höjd 17 cm, inklusive lock.
Fat, England, diameter 34 cm.
Bruksslitage, nagg på terrinens lock, lagad knopp.
Fat, England, diameter 34 cm.