513222. SOFFA, Lindome, gustaviansk, 1700-/1800-tal.
Målad. Skuren dekor av bl a fleuroner. Fast stoppad rygg och sits, klädda armlän. Längd ca 185 cm.
Slitage. Repor och märken. Smutsad klädsel med slitage och fläckar. Senare målning. Ett snett ben.