512682. SKÅL, stengods, "Silur", Stig Lindberg, Gustavsberg samt BURK, keramik, med trälock, 1900-tal.
Skål diameter ca 19, höjd 14 cm.
Burk med trälock, märkt Sweden, höjd ca 9 cm.
Bruksslitage, Silur med mikronagg längs mynning, burk med fotnagg, locket med slitage.