Svärd, Japan, SUKESADA 祐定 , 1592 (文禄 Bunroku) - 1596.

512392. Svärd, Japan, SUKESADA 祐定 , 1592 (文禄 Bunroku) - 1596.

Svärdssmed: SUKESADA祐定
Svärdsskola: Osafune 長船
Region: Bizen 備前
Tillverkningsdatum: 1592(文禄Bunroku)-1596
Konstperiod: Azuchi Momoyama (1573-1603)
Svärdsperiod: Koto (800-1596)
Total bladlängd: 46 cm
Nagasa: 39,3
Signerat och daterat: ”備前國住長船祐定作” / ”文禄二年八月日”- ”Bizen no Kuni Ju Osafune Sukesada Saku”/ ”Bunroku andra året i Augusti” (Augusti 1593)
Baserat så signatur och datering är det troligt att det är nedanstående smed som tillverkat bladet. Det fanns väldigt många som signerade Sukesada och japanerna blev till hög ålder och var verksamma under lång tid och över flera kejsarperioder.
Information från: INDEX OF JAPANESE SWORDSMITHS - Markus Sesko
SUKESADA (祐定), 3rd gen. Hikozaemon, Genki (元亀, 1570-1573), Bizen – “Bishū Osafune Hikozaemon no Jō Sukesada saku” (備州長船彦左衛門尉祐定 ), “Bizen no Kuni-jū Osafune Sukesada saku” (備前国住長船祐定作), “Bizen no Kuni-jū Osafune Hikozaemon no Jō Sukesada” (備前国住長船彦左衛門尉 祐定), first name Hikozaemon (彦左衛門), jō-saku.

Åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Svärdssmed: SUKESADA祐定
Svärdsskola: Osafune 長船
Region: Bizen 備前
Svärdsperiod: Koto (800-1596)
Total bladlängd: 46 cm
Nagasa: 39,3

Åldersslitage.

Antal besök: 1 715