ÖRHÄNGE, ett par, 18K guld, Hallbergs Guldsmeds Ab C G, Stockholm, 1934.
510672. ÖRHÄNGE, ett par, 18K guld, Hallbergs Guldsmeds Ab C G, Stockholm, 1934.
Örhängen med droppformade kläppar, genombruten dekor, besatta med sten i vitguldsfattning, dekor av blomma. Skruv.
Stämplad 18K, Kattfot, CGH (Hallbergs Guldsmeds Ab C G) stockholms stadsstämpel, H8 (1934)
Vikt 2,7 gram.
Längd 28 mm, bredd 10 mm.
Medföljer ask.
Vikt 2,7 gram.
Längd 28 mm, bredd 10 mm.
Medföljer ask.