SKEDAR, 7 st. silver, bl.a. Carl Petter Modig och Jacob Engelbert Sundberg, Sundsvall, 1800-tal. Vikt 206 gram.
510495. SKEDAR, 7 st. silver, bl.a. Carl Petter Modig och Jacob Engelbert Sundberg, Sundsvall, 1800-tal. Vikt 206 gram.
Sked, Carl Petter Modig (mästare 1788-1807), otydligt årsstämpel, längd 21,7 cm.
Sked, Jacob Engelbert Sundberg (mästare 1850-1875), 1870, längd 22 cm.
Sked, Carl Wilhelm Edvall (mästare 1973-1914), 1880, längd 22,8 cm.
Skedar, 4 st. otydliga stämplar, längd 12 - 14 cm.