508272. SPEGELBYRÅ, valnötsrot, nyrenässans, 1800-talets slut.
Två lådhurtsar med 5 st. lådor i vardera, samt förnicklade ljuslampetter på vardera sida av spegeln, längd 105, bredd 49, höjd ca. 205 cm.
Bruksslitage, fanerskador, en liten listbit på krönet saknas.
Nyckel/nycklar finns.