VAS, SKÅLAR, 3 st. Glaserade stengods, Charlotte Hamilton, Rörstrand.

506345. VAS, SKÅLAR, 3 st. Glaserade stengods, Charlotte Hamilton, Rörstrand.

Vas höjd ca 14 cm.
Skålar höjd ca 3 - 5 cm, längd 13 - 22 cm.
Lilian Charlotte Hamilton, konstnär född i Kristianstad den 19 augusti 1883, dotter till major John Raoul Hamilton och Ulrika Ottiliana Lewenhaupt. Hon utbildades på Brummerska Flickskolan i Stockholm och gifter sig i tyska Stutgart 1924 med Löjtnant Hans Büchenbacher. Under perioden 1946-49 arbetar hon för Rörstrand där hon formger unikt gods i chamotte som exempelvis skålar, fat, reliefer och djurfiguriner. Charlotte avled i Arlesheim Baseland, Schweiz 1980. Föremålen från Rörstrand är signerade "CH" samt fabriksmärkning.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vas höjd ca 14 cm.

Bruksslitage.

Antal besök: 1 423