TAPIO WIRKKALA. vas, glas, "Kantarelli", Iittala, Finland 1948-60.

50501. TAPIO WIRKKALA. vas, glas, "Kantarelli", Iittala, Finland 1948-60.

I form av en kantarell, utsidan med dekor av slipade ränder. Signerad Tapio Wirkkala Iittala. Höjd 14 cm.

Mindre repor.

Tapio Wirkkala (1915–1985)

Gör en kostnadsfri värdering!

Mindre repor.

Tapio Wirkkala (1915–1985)

Antal besök: 3 524