OFFICERSSABEL, fransk, modell AN IX, lätt kavalleri, tidigt 1800-tal.
504584. OFFICERSSABEL, fransk, modell AN IX, lätt kavalleri, tidigt 1800-tal.
Första kejsardömet (1803-1815).
Klinga tillverkare Solingen.
Dekoration på klingan.
Förgyllda band på baljan.
Längd klinga 81 cm.
Längd balja 88 cm.
Totallängd 102 cm.
Viss erosion och slitage.
Mindre hål längst ned på baljan.
Klinga tillverkare Solingen.
Dekoration på klingan.
Förgyllda band på baljan.
Längd klinga 81 cm.
Längd balja 88 cm.
Totallängd 102 cm.
Viss erosion och slitage.