Körsbärsträ, iläggningar med pärlemo, myrten, rosenträ, längd ca. 110, bredd 57, höjd 116 cm.
Bruksslitage. Lövintarsia med smärre krackelyr. Nederkant med mindre fanersakdor.. En bit pärlemo borta på en knopp.
Nyckel/nycklar finns.