501791. DOSA, silver, stämplad "BK", Stockholm, 1792. Vikt 74 gram.
Oval modell med graverad bård. Undersida med graverat monogram "ISS MAD, Juni" med lagerkrans. Förgylld insida. Längd 7,8 cm, bredd 5 cm, höjd 2 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage.