MATSERVIS, 45 delar, flintgods, "Azalea", Rörstrand, omkring 1900.

501578. MATSERVIS, 45 delar, flintgods, "Azalea", Rörstrand, omkring 1900.

14 flata tallrikar, diameter 25,5 cm.
11 djupa tallrikar, diameter 25 cm.
6 assietter, diameter 21,5 cm.
8 assietter, diameter 18,5 cm.
2 uppläggningsfat, längd 28,5 cm
2 uppläggningsfat, längd 34 cm.
Karott med lock längd ca 30 cm. Ett udda lock medföljer.
Terrin med lock och fat, fatets längd 35 cm.

Slitage, krackleringar, ställvis fläcke, enstaka nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 398