Kaffeservis i porslin med dekor i blått mot vit fond.
Kaffekanna, höjd 24 cm. Märkt Royal Copenhagen 1/519.
12 st assietter, diameter 15,5 cm. Märkt Royal Copenhagen 1/575.
11 st kaffekoppar, höjd 6 cm. Märkta Royal Copenhagen 1/719.
12 st fat, diameter 12,5 cm. Märkta Royal Copenhagen 1/719.
6 st kuvert askfat, diameter 7 cm. Märkta Royal Copenhagen 1/504.
Ovalt fat, längd 24,5 cm. Märkt Royal Copenhagen 1/613.
Cigarettvas, höjd 7 cm, diameter 8 cm. Märkt Royal Copenhagen 1/1015.
Sockerskål (lock saknas) längd 14 cm. Märkt Royal Copenhagen 1/244.
Gräddkanna, höjd 10,5 cm. Märkt Royal Copenhagen 1/522.
Kakfat, höjd 6 cm, diameter 17,5 cm. Märkt Royal Copenhagen 1/511.
Kakfat på fot, höjd 14 cm, diameter 23 cm. Märkt Royal Copenhagen 1/710.
Alla delar första sortering.
Bruksskick.
Ett kaffekoppsfat med nagg.
Lock saknas till sockerskål.
Kakfat på fot med tillverkningsdefekt samt prickar i glasyren.
Alla delar första sortering.
Bruksskick.
Ett kaffekoppsfat med nagg.
Lock saknas till sockerskål.