500539. CHIFFONJE, 1800-talets andra hälft.
Fanerad med valnöt och valnötsrot. Beslag av mässing. En nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning och lådor. En låda över samt tre lådor under skrivklaff. Längd 105. Bredd 55. Höjd 148 cm.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Nyckel saknas till lådor. Dörr i skrivinredning låst och saknar nyckel.