500219. MATSERVIS, 55 delar, "Fasan", Old Gustavsberg.
11 mattallrikar diameter 23,5 cm.
11 djupa tallrikar 23 cm.
10 assietter 20,5 cm.
8 assietter 17,5 cm.
7 uppläggsfat längd 22,5 och 32 cm.
4 uppläggsskålar 22, 26,5 och 28 cm.
Rund uppläggsskål diameter 21 cm.
Såskopp höjd 8 cm.
Tekanna 14 cm.
Kanna 15 cm.
Kryddställ längd 24 cm med 1 saltkar.
Mindre nagg, krackelyr, missfärgningar, någon spricka och lagning förekommer.
11 djupa tallrikar 23 cm.
10 assietter 20,5 cm.
8 assietter 17,5 cm.
Såskopp höjd 8 cm.
Tekanna 14 cm.
Kanna 15 cm.