499566. RITTER ARMAMENT, Österrike, 1800-tal.
Riddarens rustning, med hjälm, bröstsköld, fot- och benskydd, handskar och armskydd, järn, delvis genomborrad förbunden med tråd och läderremmar, rörliga delar, avtagbar, på träramdocka med halmfyllning och lederhosen. Proveniens: från österrikisk slottfastighet. 19 Jahrhudnert. Höjd 177 cm.
rostig, saknade delar, ålder och tecken på användning, skadade.