VAS och YTTERFODER, 2 delar keramik, bl.a. Christer Heijl (Christer Keramik), Töreboda, 1900-talets första hälft.
498439. VAS och YTTERFODER, 2 delar keramik, bl.a. Christer Heijl (Christer Keramik), Töreboda, 1900-talets första hälft.
Grön glasyr.
Vas, kalebassformad, Christer Keramik, höjd 18,5 cm.
Ytterfoder, sannolikt Awaji, Japan, 1900-talets första hälft, diameter 17 cm, höjd 13 cm.
Bruksslitage, vas med ytliga repor, ytterfoder med kalkavlagring invändigt samt torkad och bast med defekter.
Grön glasyr.