VAS och YTTERFODER, 2 delar keramik, bl.a. Christer Heijl (Christer Keramik), Töreboda, 1900-talets första hälft.

498439. VAS och YTTERFODER, 2 delar keramik, bl.a. Christer Heijl (Christer Keramik), Töreboda, 1900-talets första hälft.

Grön glasyr.
Vas, kalebassformad, Christer Keramik, höjd 18,5 cm.
Ytterfoder, sannolikt Awaji, Japan, 1900-talets första hälft, diameter 17 cm, höjd 13 cm.

Bruksslitage, vas med ytliga repor, ytterfoder med kalkavlagring invändigt samt torkad och bast med defekter.

Gör en kostnadsfri värdering!

Grön glasyr.

Antal besök: 791